כתב אמיל כהן – גרוטראלי אביב 2017

במונחים של זמן ומקום של היקום, בני האדם הם בהחלט חלק מנס הבריאה, חשובים אמנם אבל לא יותר חשובים מהים, ההר היער או הלוויתן.
בשחר הבריאה האדם היה דווק מהנחותים שבין קבוצות בעלי החיים, פגיע קטן מימדים יחסית, לא מהיר במיוחד בוודאי לא החזק ולא הנשכן בקבוצת היוצרים החיים. למעשה האדם היה חטיף קל להשגה לבעלי החיים בשכונתו. דא עקה, במאבקו של האדם נגד גורלו המר בממלכת החי תוך כדי דילוגיו מעץ לעץ למערה ועד לצעדיו הראשונים על הירח, האבולוציה פיתחה באדם תכונות ומיומנויות שהצילו את חייו והפכו אותו מניצוד למלקט לצייד שרדן נחשב לעצמו ולסביבה. מה הן אותן תכונות? הסקרנות, התאגדות בקבוצות במקום פרטים בודדים, זיהוי ערך החשיבה והמאמץ הקבוצתי, פיתוח שפת סימנים, יתרונות שהובילו את האדם להמצאת האש, המצאת השפה, כלי עבודה וכלים להגנה עצמית ועוד. גם בקרב בעלי חיים אחרים ישנם ביטויים לארגון וקבוצתיות ברמה זו או אחרת של הצלחה. אך אין ספק שקבוצת בני האדם עשתה זאת מהר יותר וברמה גבוהה בהרבה.
ההתפתחות הזאת בקרב קבוצות בני האדם במוקדים שונים על פני היקום, היתה מהירה ובתחומים רבים. אך ראה זה פלא, קצב ההתפתחות בין הקבוצות קרה בפערי זמן של מאות ואלפי שנים. בעת שהפניקים למשל המציאו כלי שייט ובעזרתם חקרו את סביבתם באוקיינוס מתוך סקרנות לגלות עולם, במוקדים אחרים בני אדם עסקו עדיין בקיום ובהישרדות וחששו להתרחק מהמערה או מהעצים.
ובכן, מאז נקודת ההתחלה, ההתפתחות בקרב בני האדם מפוארת ועתירת הישגים ושיאים, בד בבד התפתחו גם באדם תכונות מזיקות, תכונות מעכבות ושליליות כמו למשל תחושת מחסור שדחפה לחומרונות, הפרטנות והבדלנות, חיפוש הנוחות, הסתייגות משיתופי פעולה עם זרים, זלזול בערך העזרה לזולת והקבוצתיות, כמו גם הרגלים אישיים רעים של קוצר רוח ואי סובלנות, בטלה ועצלות. כל אלה החלישו תכונות וערכי יסוד שבזכותם שרדנו בין בעלי החיים.

הגרוטראלי הוא ביטוי וגעגועים לערכים הבסיסיים ולתכונות הישנות האלה שנשתכחו ונשחקו. מסע גרוטראלי מרענן את היוזמה. מעורר את שרידיה של הרוח להתמודד מול קשיים ותקלות, הגרוטראלי מרענן ערכי שיתוף פעולה נשכחים ומעורר אחווה בין אנשים שנפגשים לראשונה. התפעמתי מחדש מסודה של עבודת צווות לשמה, וגילינו את מכפילי הכח של עבודת צוות בחבל, גלגלת ובקבוק מים. חזרנו ליצירתיות, ליוזמה שנולדה בקבוצת אנשים שפועלים ביחד עם אתגרים טכניים, חוסר נוחות במדבר, במעלה, במורד, בהר, בוואדי, במים ובשבילי עיזים. בתוך כך הכרנו את הארץ שלנו ונופיה באופן בלתי אמצעי עד קו הסיום.
בסוף המסע שבים כולם רכובים בכליהם ששרדו וניצחו. משחזרים את הקשיים. אנשים שבאו ממקומות שונים ונפגשו לראשונה, מגלים שחווית מסע גרוטראלי ניערה וריעננה חבילת ערכים עתיקים בסיסיים שהתנוונו בנו זה מכבר.
מבקש לדעת את מועד המסע הבא כדי לזכות בתחושת הסיפוק הנעימה שעטפה אותנו כל הדרך הביתה…